top of page

Antika saatlerin bakım ve onarımını üç kuşaktır sürdürmekte olan müessesemiz,

1936 yılında dedem Mustafa Şükrü Pamukoğlu tarafından İzmir Keçeciler semtinde ilk ticari faaliyetine başlamıştır.

1941 yılında İzmir Kemeraltı semtine taşınan dedem hem zamanın modası olan saatleri satmış hemde saat onarım işleri ile uğraşmıştır.

Babam Mehmet Fikri Pamukoğlu dedem ile birlikte çalışarak mesleği öğrenmiş ve askerlik görevini tamamladıktan sonra da birlikte çalışmaya devam etmiştir.

Babam 1981 yılında işyerini benimle kardeşime devredip 2004 yılında sağlık sorunlarıyla karşılaşıncaya kadar  İzmir Saatçiler Oda Başkalnlığını sürdürmüştür.

Devirlerinin iyi saat ustaları olan dedem ve babam Tarihi İzmir Saat Kulesinin bakımını İzmir Belediyesinin isteği doğrultusunda zaman zaman yapmışlardır.

Benim antika saat merakım Tarihi İzmir Saat kulesinin bakımını yapmaya başladıktan sonra daha da artmıitır.

Bu dönemde kardeşimle iş yerlerimizi ayırarak, yeni saat satımını tamamen bıraktım, kule saatleri, diğer antika saatlerin bakımı ve onarımı işleri ile ilgilenmeye başladım. Birkaç yüz sene önce yapılmış ve hala mekanik olarak çalışabilen bu tür mekanizmaları inceleyip tamirini, onarımını yapmak, onlarla zamanı paylaşmak bu işte sevigimi, saygımı çoğaltmıştır.

İşimi yaparken matematik, fizik ve mekaniğin birleşiminden oluşan asırlık saatleri dokularını bozmadan onarmaktayım.

Tarihi saat kuleleri mekanik oldukları için mutlaka kurulmaya ihtiyaç duyarlar. Yaptığım modifikasyonlarla kurulma işlemi otomatik olarak yapılmaktadır. (Belediyeler ve Vakıflar Müdürlükleri ile yapılan sözleşmelerimizde bu modifikasyonlar ile saatlerin orijinalliği ve tarihi dokusunun

bozulmadığı belirtilmektedir)

Saat kuleleri nasıl bir kentin geçmişinin izlerini geleceğe aktarma görevini yapıyorsa duvarımızda yada salonumuzun başköşesinde duran antika saatlerimiz de kişisel tarihimizi gelecek nesillere aktarmada büyük rol oynar.

Anısına değer verdiğimiz bizden önceki büyüklerimizin bize, bizim de bizden sonraki nesillere bırakmak istediğimiz her türlü antika saatlerin bakımlarının, onarımlarının gerekli itina gösterilerek yapılacağından emin olabilirsiniz.

Feti Pamukoğlu
Feti Pamukoğlu
bottom of page